Postup při dopravní nehodě v České republice

Porovnani povinne ruceni

Pokud jste se z jakéhokoliv důvodu stali účastníkem dopravní nehody nebo se jen chcete na podobnou situaci dopředu náležitě připravit, zde najdete pár rad, které by Vám snad mohly během podobné události pomoci.

Při nehodě je vždy samozřejmě nejdůležitější postarat se o osoby, které se staly rovněž účastníky nehody. Pokud by byl kdokoliv zraněn, je nutné neprodleně zavolat rychlou záchrannou službu a policii. Poté je taktéž nutné zcela zabezpečit místo dopravní nehody. Ujistěte se tedy, že nebude docházet k dalším problémům na silnici nebo dokonce k řetězové havárii tím, že zapnete varovná světla a umístíte na dobře viditelné místo výstražný trojúhelník.

Policii musíte k dopravní nehodě zavolat hned v několika situacích. První z nich je samozřejmě ta, při které došlo k nějakému zranění nebo dokonce usmrcení osob. Dále je nutné policii uvědomit také v případě, kdy na některém vozidle nebo přepravovaných věcech došlo ke škodě přesahující částku 100 000 Kč. Další situace je ta, kdy došlo k poškození majetku třetí osoby a to v jakékoliv výši (nejčastěji se jedná o škodu na zaparkovaném vozidle, nemovitosti či plotu). Policii je nutné informovat také v případě, ve kterém dojde k poškození pozemní komunikace nebo ke zničení její součásti (např. dopravní značky, svodidla, …). A asi posledním důvodem, proč byste měli volat policii je situace, ve které sami nebudete schopni plně obnovit provoz na komunikaci, na které se Vaše nehoda stala.

Jestliže k Vaší nehodě nebude policie přivolána, je důležité důkladně zaznamenat průběh celé nehody do tzv. euro-formuláře. Ten na požádání dostanete v každé pojišťovně nebo si jej můžete vytisknout pomocí internetu z pohodlí Vašeho domova.